"Гаряча лінія" Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області тел. 0(61)-213-23-63 (щодня з 10.00 до 17.00, перерва з 13.00 до 14.00)
Пошук по сайту

Головна сторiнка >>> Питання пенсійного забезпечення >>> Актуальні запитання >>> Пільгові пенсії та за вислугу років

Актуальні питання

Питання: Працівник освіти, 22.11.1970 р.н., станом на 31.12.2015 маю 24 роки стажу роботи на посаді вчителя. Чи має право вказана особа у лютому 2016 року призначити пенсію за вислугу років?
Відповідь: ні, пенсію за вислугу років можливо буде призначити у віці 54 років 6 місяців за умови набуття 30 років стажу роботи, який дає право на призначення пенсії за вислугу років.

Питання: Медичний працівник, 22.11.1970 р.н., станом на 31.12.2015 має 25 років 7 місяців стажу роботи на посаді лікаря. Чи має право вказана особа у лютому 2016 року призначити пенсію за вислугу років?
Відповідь: так, оскільки станом на 31 грудня 2015 року вона має 25 років 6 місяців стажу роботи, який дає право на призначення пенсії за вислугу років.

Питання: З 1987 по 2013 я працювала на посаді викладача музичної школи. Чи маю право на пенсію за вислугу років як особа, яка відпрацювала понад 25 років за спеціальністю?
Відповідь: Пенсії за вислугу років працівникам освіти призначають відповідно до пункту «е» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» за наявності спеціального стажу роботи не менш як 25 років за Переліком, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 р. № 909 (зі змінами).
У розділі І «Освіта» вказаного Переліку передбачено, зокрема, посади викладачів у загальноосвітніх навчальних закладах, військових загальноосвітніх навчальних закладах, музичних і художніх школах.
У позашкільних навчальних закладах передбачено посади директорів, їх заступників з навчально-виховної, навчальної, виховної роботи, завідувачів відділів (лабораторій, кабінетів), художніх керівників, керівників гуртків, секцій, студій та інших форм гурткової роботи.
Посади викладачів, які працюють у позашкільних навчальних закладах, у вказаному Переліку не передбачено.
Відповідно до статті 8 Закону України «Про загальну середню освіту», загальноосвітній навчальний заклад – це навчальний заклад, що забезпечує реалізацію права громадян на загальну середню освіту. У переліку загальноосвітніх навчальних закладів музичні школи не передбачені.
При цьому, згідно з Приміткою 2 вказаного вище Переліку, роботу за спеціальністю в закладах, установах і на посадах до 01.01.1992 р., що давала право на пенсію за вислугу років відповідно до раніше чинного законодавства, зараховують до стажу для призначення пенсії за вислугу років. Враховуючи те, що в Переліку закладів, організацій та посад, робота в яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженим постановою Ради Міністрів СРСР від 17.12.1959 р. № 1397, було передбачено посаду викладача в музичній школі, яка належала до навчальних закладів та дитячих установ, до Вашого спеціального стажу можливо зарахувати період роботи на посаді викладача в музичній школі із 01.09.1987 по 31.12.1991р.
Таким чином, оскільки музична школа не належить до загальноосвітніх навчальних закладів і посади викладачів, які працюють у позашкільних навчальних закладах, у вказаному вище переліку не передбачено, а також у зв'язку з тим, що Ви не маєте належного 25-річного стажу роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії за вислугу років, підстав для призначення пенсії за вислугу років немає.

Питання: Чи зараховується до стажу роботи за вислугу років період роботи на посаді концертмейстера у вищому навчальному закладі І–ІІ рівня акредитації?
Відповідь: Згідно з пунктом «е» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та Переліком закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 р. № 909 (далі – Перелік), право на пенсію за вислугу років мають, зокрема, працівники освіти незалежно від віку за наявності спеціального стажу роботи 25 років у відповідних закладах освіти незалежно від форми власності або відомчої належності цих закладів.
За розділом 1 «Освіта» Переліку, право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти, які працюють, зокрема, у вищих навчальних закладах І–II рівнів акредитації, професійно-технічних навчальних закладах на посадах директора, його заступників із навчально-виховної (навчальної, виховної, навчально-виробничої) роботи, старшого майстра виробничого навчання, майстра виробничого навчання, викладача, педагога професійного навчання, практичного психолога, соціального педагога, керівника гуртка, секції, студії та інших форм гурткової роботи.
Посаду концертмейстера у вищих навчальних закладах І–II рівнів акредитації в Переліку не передбачено. Тому для зарахування періоду роботи на цій посаді в стаж роботи, що дає право на пенсію за вислугу років відповідно до пункту «е» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», підстав немає.

Питання: Вісім років я працював водієм міського пасажирського транспорту (автобуса) та сім років – за Списком №2. Чи маю я право на призначення пенсії на пільгових умовах із зниженням пенсійного віку?
Відповідь: Згідно із Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до приведення законодавства України у відповідність до цього Закону закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.
Положення Закону України «Про пенсійне забезпечення» (далі – Закон) застосовуються в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах і за вислугу років.
Статтею 13 Закону (п. «з») передбачено, що право на пільгове пенсійне забезпечення мають водії міського пасажирського транспорту (автобусів, тролейбусів, трамваїв) і великовагових автомобілів, зайнятих у технологічному процесі важких і шкідливих виробництв:
чоловіки – після досягнення 55 років і за стажу роботи – 25 років, у тому числі на такій роботі – не менш як 12 років шість місяців;
жінки – після досягнення 50 років і за стажу роботи – 20 років, у тому числі на такій роботі – не менш як 10 років.
Пунктом «б» ст.13 Закону визначено, що чоловіки, зайняті повний робочий день на роботах у шкідливих і важких умовах праці, – за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць мають право на пенсію після досягнення 55 років і за стажу роботи – не менш як 25 років, з них не менш як 12 років шість місяців на таких роботах.
Чоловікам, які мають не менш як половину стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, встановленого ст. 12 Закону (60 років), на один рік за кожні два роки шість місяців такої роботи.
Статтею 56 Закону передбачено, що під час призначення пенсій на пільгових умовах відповідно до ст.ст.13, 14 та пенсій за вислугу років згідно із ст.55 цього Закону провадиться взаємне зарахування періодів роботи, передбачених цими статтями, за умови, що такі періоди роботи дають право на пенсію на аналогічних або більш пільгових умовах.
Отже, з урахуванням взаємозаліку періоду роботи водієм міського пасажирського транспорту та за списком №2 за умови наявності пільгового стажу роботи понад 12 років 6 місяців ви набудете право на призначення пенсії на пільгових умовах із зниженням пенсійного віку на 5 років, тобто у 55 років.

Питання: З 40 років дев’ятнадцять я пропрацював трактористом у колгоспі, сім років – на Крайній Півночі. Чи матиму я право вийти на пенсію із зниженням пенсійного віку?
Відповідь: Тимчасовою Угодою між урядом України та урядом Російської Федерації про гарантії прав громадян, які працювали в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, у галузі пенсійного забезпечення від 15.01.1993 передбачено, що громадяни обох країн, які пропрацювали не менш як 15 календарних років у районах Крайньої Півночі або не менш як 20 календарних років у місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, незалежно від місця їхнього постійного проживання на території обох держав мають право на пенсію за віком, зокрема, чоловіки – у разі досягнення 55 років і за наявності загального стажу роботи не менш як 25 років. Враховуючи, що в районах Крайньої Півночі Ви пропрацювали лише 7 років, підстави для призначення пенсії із зниженням пенсійного віку за роботу в цих місцевостях відсутні.
Відповідно до п. «в» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» правом на пільгове пенсійне забезпечення користуються трактористи-машиністи, безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах та інших підприємствах сільського господарства після досягнення чоловіками 55 років за умови наявності стажу роботи на цій посаді не менш як 20 років та загального стажу роботи 25 років. Отже наявність 19 років роботи трактористом, на жаль, не дає Вам права на призначення пенсії на пільгових умовах із зниженням пенсійного віку.

Питання: Чи зараховується робота робітником очисного вибою у вугільній шахті та час перебування на інвалідності у зв'язку з професійним захворюванням, до 20-річного стажу для права на пільгову пенсію незалежно від віку? Чи проводиться розрахунок цієї пенсії як у шахтарів?
Відповідь: До 20-річного стажу, який дає право на пільгову пенсію незалежно від віку, зараховують, зокрема, роботу за професією робітника очисного вибою в шахті з видобутку. Водночас, період перебування на інвалідності внаслідок професійного захворювання зараховують у пільговий стаж за тією професію, під час роботи за якою отримано це захворювання. Таким чином, якщо Ви маєте не менше ніж 20 років пільгового стажу з урахуванням періоду роботи робітника очисного вибою в шахті та часу перебування на інвалідності у зв'язку з професійним захворюванням за цією професією, Ви маєте право на пільгову пенсію за нормами статті 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
У такому разі розмір Вашої пенсії за віком буде визначено з Вашого заробітку та стажу. При цьому розмір Вашої пенсії не може бути меншим за мінімальний розмір пенсії, встановленої для шахтарів, тобто не менше трьох прожиткових мінімумів, встановлених для непрацездатних осіб, що з грудня 2013 року становить 2847 грн.

Питання: Чому в стаж роботи, яка дає право виходу на пенсію за вислугу років, не зараховують період роботи керівником фізвиховання?
Відповідь: Згідно з пунктом «є» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти, охорони здоров'я та соціального забезпечення за наявності спеціального стажу роботи не менш як 25 років за Переліком закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, котрий затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 р. № 909 (далі – Перелік).
У розділі 1 «Освіта» Переліку значаться, зокрема, посади майстрів виробничого навчання, викладачів, педагогів професійного навчання, керівників гуртків, секцій, студій та інших форм гурткової роботи в професійно-технічних навчальних закладах.
Оскільки Ви працювали на посаді керівника фізвиховання профтехучилища, яка не передбачена вищезгаданим Переліком, підстав для зараховування періоду роботи на цій посаді до спеціального стажу роботи, яка дає право виходу на пенсію за вислугу років, не має.

Питання: Я батько дитини-інваліда. Моя дружина отримувала пенсію по інвалідності й померла в 44 роки. Чи маю я право на призначення дострокової пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»?
Відповідь: Матері інвалідів з дитинства, які виховали їх до шестирічного віку, мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення 50 років і за наявності не менш як 15 років страхового стажу. При цьому до інвалідів з дитинства належать також діти-інваліди віком до 16 років (абзац 4 пункту 3 розділу XV Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі – Закон). Якщо дитину-інваліда виховав батько (зокрема в разі відсутності матері), йому призначають дострокову пенсію за віком після досягнення 55 років і за наявності не менш як 20 років страхового стажу (абзац 5 пункту 3 розділу XV Закону).
З огляду на те, що мати дитини-інваліда не скористалася правом на призначення дострокової пенсії за віком відповідно до абзацу 4 пункту 3 розділу XV Закону (померла у віці 44 років), чоловік померлої дружини має право на дострокове призначення пенсії за віком згідно з абзацом 5 пункту 3 розділу XV Закону після досягнення 55 років і за наявності відповідного страхового стажу.

Питання: Я пропрацював 15 років на підземних роботах на посаді газомірника, яку внесено в Список №1, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 р. №36. Чи маю я право на обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці»?
Відповідь: Дія статей 1, 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» поширюється на працівників, передбачених у пунктах «а», «б», «в» підрозділу І «Підземні роботи в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників, копалень розділу І «Гірничі роботи» Списку № 1, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 р. № 36 (далі – Список № 1). Оскільки посаду газомірника на підземних роботах не передбачено в пунктах «а», «б», «в», а передбачено в підпункті «г» підрозділу І розділу І Списку № 1, особа, що обіймає (обіймала) цю посаду, права на обчислення пенсії відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» не має.

Питання: Чи зараховується час проходження надстрокової служби санітарним інструктором до медичного стажу для призначення пенсії за вислугу років а також для виплати грошової допомоги та на підставі яких документів?
Відповідь: Відповідно до пункту «є» статті 55 Закону «Про пенсійне забезпечення» право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти, охорони здоров'я та соціального забезпечення при наявності спеціального стажу роботи від 25 років за Переліком закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженим постановою Кабінету Міністрів від 4 листопада 1993 р. №909.
Враховуючи вищевикладене, проходження військової служби в закладах охорони здоров'я Міністерства оборони (Перелік затверджений наказом Міністерства оборони України від 20.05.2004 р. №162) на посадах лікарів та середнього медичного персоналу зараховується до стажу роботи, яка дає право виходу на пенсію за вислугу років, та для виплати грошової допомоги у розмірі 10 місячних пенсій.
Зазначений період підтверджується довідкою військового комісаріату, в якій має бути вказано заклад охорони здоров’я Міністерства оборони України згідно з Переліком, затвердженим наказом Міністерства оборони України від 20.05.2004 №162.

Питання: Чи зараховується період роботи лікарем – інтерном до стажу роботи за вислугу років, та як враховується час роботи лікарем інфекціоністом в дитячій міській лікарні?
Відповідь: Згідно з п. «е» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» медичні працівники (лікарі та середній медичний персонал) мають право на пенсію за вислугу років за наявності спеціального стажу роботи не менш ніж 25 років у закладах охорони здоров’я, Перелік яких затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 №909 «Про Перелік закладів освіти, охорони здоров’я та установ соціального захисту та посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років (зі змінами).
Законом «Про внесення змін до статті 60 Закону України «Про пенсійне забезпечення», який набрав чинності з 15 серпня 2003 року, передбачено зарахування роботи в інфекційних лікарнях (відділеннях) до стажу роботи в подвійному розмірі.
З огляду на викладене періоди роботи на посадах лікаря-інфекціоніста враховуватимуться у подвійному розмірі за умови роботи в інфекційному відділенні. При цьому для визначення права на пенсію за вислугу років у подвійному розмірі враховуватиметься весь період роботи, а для визначення страхового стажу – лише до 01.01.2004.
У випадку зарахування до медичної установи на посаду лікаря-інтерна та отримання в цей період заробітної плати є підстави для врахування зазначеного періоду до стажу роботи, що дає право на пенсію за вислугу років.

Питання: Чи має право особа, що працює на посаді директора комунального закладу Запорізької обласної ради «Запорізький обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф», на виплату пенсії за вислугу років, призначеної відповідно до пункту “е” статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення»?
Відповідь: У пункті “е” статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (далі – Закон) передбачено, що право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти, охорони здоров’я та соціального забезпечення за наявності спеціального стажу роботи не менш як 25 років за Переліком закладів і установ освіти, охорони здоров’я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 р. № 909. У зазначеному Переліку передбачено лікарів та середній медичний персонал (незалежно від найменування посад) у закладах і установах охорони здоров’я, незалежно від форми власності або відомчої належності цих закладів та установ.
У Переліку закладів охорони здоров’я, затвердженому наказом Міністерства охорони здоров’я України від 28.10.2002 р. № 385, передбачено як заклад охорони здоров’я обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф, а в Переліку лікарських посад у закладах охорони здоров’я – посаду директора.
У разі зарахування після призначення пенсії за вислугу років на роботу, що дає право на цей вид пенсії, виплату пенсії припиняють і поновлюють із дня, що настає за днем звільнення з роботи (пункт 11 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до пункту “е” статті 55 Закону).

Питання: Чи зарахують у страховий стаж, який дає право на виплату грошової допомоги відповідно до пункту 7–1 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», період навчання в клінічній ординатурі Київського науково-дослідного рентгенорадіологічного та онкологічного інституту?
Відповідь: Згідно з Порядком обчислення страхового стажу, що дає право на призначення допомоги та її виплати, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 р. № 1191, у страховий стаж, що дає право на виплату грошової допомоги, зараховують періоди роботи в закладах та установах державної й комунальної форми власності на посадах, передбачених у Переліку закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 р. № 909. Отже, підстав для зарахування в стаж роботи, що дає право на виплату грошової допомоги, періоду навчання в клінічній ординатурі Київського науково-дослідного рентгенорадіологічного та онкологічного інституту немає.

Питання: Я народилась 10.05.1957р. У травні 2013-го мені виповнилось 56 років, стаж роботи на посаді лікаря в районній лікарні становить більш як 30 років, але з 2012 року я працюю в недержавному закладі охорони здоров'я на посаді лікаря. Чи матиму я право на виплату грошової допомоги в розмірі десяти місячних пенсій при виході на пенсію за віком?
Відповідь: Відповідно до пункту 7-1 розділу XV Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі – Закон), під час призначення пенсії за віком виплачують грошову допомогу, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення особам, котрі на день досягнення пенсійного віку, передбаченого в статті 26 Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «є» – «ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», і мають страховий стаж (для чоловіків – 35 років, для жінок – 30) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію. Оскільки на день досягнення пенсійного віку – 56 років Ви працювали на посаді лікаря в закладі охорони здоров'я недержавної форми власності, то права на виплату грошової допомоги в розмірі десяти місячних пенсій Ви не маєте.

  Останнi новини
 Головне управлiння iнформує:
02-04-2018
УВАГА!!!
   З 02.04.2018 року працює інформаційна сторінка Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області,...
02-04-2018
До уваги внутрішньо переміщених осіб з Донецької та Луганської областей
   З 1 липня 2016 р. відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 14.03.2016 №...
Головна Написати нам листа Карта сайту На початок сторiнки
Copyright © 2007 ГУ ПФУ в Запорiзькiй областi Hosted & Created by Dmitry
69057, Україна, м. Запорiжжя, пр. Соборний, 158-б   Телефон + 38 (061) 224-63-27, факс + 38 (061) 224-63-28