"Гаряча лінія" Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області тел. 0(61)-213-23-63 (щодня з 10.00 до 17.00, перерва з 13.00 до 14.00)
Пошук по сайту

Головна сторiнка >>> Питання пенсійного забезпечення >>> Актуальні запитання >>> Пенсії, призначені за спеціальними законами

Актуальні питання

Питання: Особі, призначено пенсію відповідно до статті 54 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», працює в Національній гвардії України на посаді державного службовця. Чи буде припинено такій особі виплату пенсії з 1 квітня 2015 року?
Відповідь: Відповідно до статті 54 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», тимчасово, у період з 01.04.2015 по 31.12.2016, особам, яким пенсія призначена відповідно до цього Закону, у період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії у порядку та на умовах, передбачених, зокрема, Законом України «Про державну службу», пенсії, призначені відповідно до цього Закону, не виплачуються. Після звільнення з роботи виплата пенсії відповідно до цього Закону поновлюється.
Відповідно до п.3 Прикінцевих положень Закону, обмеження щодо виплати пенсії, передбачені цим Законом, не застосовуються протягом особливого періоду до пенсій, що призначені особам, які перебувають, зокрема, на посадах у Національній гвардії України.
Тому виплата такої пенсії у період роботи буде здійснюватись в повному обсязі в період роботи у Національній гвардії України на посаді державного службовця.

Питання: Пенсіонер є інвалідом ІІІ групи, перебуває на державній службі, знаходиться у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Чи поширюються на таку особу зміни, зазначені у Законі в частині припинення виплати пенсії для працюючих державних службовців?
Відповідь: У період перебування пенсіонера у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та у відпустці без збереження заробітної плати тривалістю, визначеною у медичному висновку, але не більш як до досягнення дитиною шестирічного віку, виплата пенсії здійснюється у розмірі 85 відсотків призначеного розміру, оскільки особа вважається працюючою, але фактично не працює на посаді державного службовця.

Питання: 29 травня 2014 року я досяг пенсійного віку (60 р. 6 міс.) і звернувся до районного управління з приводу призначення пенсії державного службовця. Хотів, щоб мені врахували премії та надбавки за травень, але мені відмовили. Поясніть також, чи матиму я право після звільнення з державної служби працювати на посаді науковця на 0,25 ставки й отримувати пенсію державного службовця?
Відповідь: Статтею 37 Закону «Про державну службу» визначено, що право на пенсію державного службовця мають чоловіки, які досягли 62 років, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (35 років), зокрема стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, що належать до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсію державним службовцям призначають у розмірі 70 відсотків від суми їхньої заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, а до 2011 року – страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування.
До досягнення 62-річного віку право на пенсію за віком мають державні службовці–чоловіки, зокрема 1953 року народження, після досягнення 60 років 6 місяців.
Постановою Кабінету Міністрів від 31.05.2000 р. № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» передбачено механізм визначення заробітку під час обчислення пенсії в порядку та на умовах, визначених у Законі «Про державну службу». Оклад, надбавку за ранг та за вислугу років під час призначення пенсії державного службовця враховують у розмірах, визначених на день призначення пенсії.
Розмір інших виплат, які включаються у заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону «Про державну службу», визначають за вибором того, хто звернувся за призначення пенсії за будь-які 60 календарних місяців роботи, яка дає право на цей вид пенсії, підряд перед зверненням щодо пенсії. Середньомісячну суму зазначених виплат за 60 календарних місяців визначають шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. Оскільки Ви звернулися за призначенням пенсії в травні 2014 року, то підстав для врахування в заробіток надбавок і премій за згаданий місяць немає.
Треба зазначити, що статтею 37 Закону «Про державну службу» передбачено, що пенсію держслужбовця в період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії в порядку й на умовах, передбачених у цьому законі, а також у законах «Про статус народного депутата України», «Про прокуратуру», «Про наукову і науково-технічну діяльність», виплачують у розмірі, обчисленому відповідно до Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Отже, при працевлаштуванні після оформлення пенсії державного службовця на роботу науковцем, незалежно від того, на повну ставку чи на 0,25, виплата пенсії буде проводитись у розмірі, визначеному відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Після звільнення з посади науковця та подання до управління Пенсійного фонду за місцем проживання витягу з наказу про звільнення або трудової книжки із записом про звільнення, виплату пенсії здійснюватимуть у розмірі, визначеному відповідно до Закону «Про державну службу».

Питання: Чи маю право на перерахунок пенсії, призначеної за нормами Закону України «Про державну службу» як посадова особа органів доходів і зборів (колишня посадова особа органів державної податкової служби) у зв'язку з набранням чинності постанови Кабміну від 07.08.2013 №597?
Відповідь: Згідно зі статтею 37-1 Закону «Про державну службу» (далі – Закон), у разі підвищення розміру заробітної плати державним службовцям, а також у зв’язку з набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюють перерахунок раніше призначених пенсій.
Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.2013 р. № 597 «Деякі питання оплати праці працівників Міністерства доходів і зборів та його територіальних органів», яка набула чинності 10.09.2013 р. та якою внесено відповідні зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 р. № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів», підвищення розміру заробітної плати посадовим особам органів доходів і зборів, які працюють на відповідних посадах, не відбулося.
Тому підстав для здійснення перерахунку пенсій відповідно до статті 37-1 Закону у зв’язку з набранням чинності постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.2013 р. № 597 немає.

Питання: Чи матиму я право продовжувати працювати на науковій посаді після досягнення пенсійного віку, визначеного статтею 24 наукового закону, та отримувати наукову пенсію?
Відповідь: Статтею 24 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» (в редакції, чинній з 01.10.2011 року) визначено, що пенсія науковим (науково-педагогічним) працівникам призначається за умови звільнення з посади наукового (науково-педагогічного) працівника за винятком осіб, які працюють за строковим трудовим договором (контрактом), укладеним після досягнення пенсійного віку.
То ж, у разі укладення строкового трудового договору (контракту) після досягнення пенсійного віку, визначеного статтею 24 Закону, звільнення з наукової посади для призначення наукової пенсії не вимагатиметься.
Проте, якщо після призначення наукової пенсії Ви продовжуватимете працювати на науковій посаді або посадах, які дають право на призначення пенсії в порядку та на умовах, передбачених законами України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про статус народного депутата України», то пенсію будуть виплачувати у розмірі, визначеному згідно із Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», а після звільнення з таких посад – згідно із науковим законом.

Питання: Починаючи з квітня 2014 року я набув право на перерахунок наукової пенсії, призначеної мені ще в 2010 році у розмірі 90% від заробітку.
Який відсоток буде враховуватись під час перерахунку наукової пенсії та за який період визначатиметься заробітна плата?
Відповідь: Відповідно до ст. 24 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» пенсіонерам, які після призначення пенсії за нормами цього Закону відпрацювали за строковим трудовим договором (контрактом) на посадах наукових (науково-педагогічних) працівників і набули не менше 24 місяці наукового стажу проводять перерахунок пенсії з урахуванням стажу наукової роботи після призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
Перерахунок пенсії здійснюється з урахуванням заробітної плати наукового (науково-педагогічного) працівника за основним місцем роботи на наукових посадах з липня 2000 року із застосуванням показника середньої заробітної плати, який враховували під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами у період до 1 січня 2016 року під час перерахунку пенсії також враховується заробітна плата за 60 календарних місяців підряд до 1 липня 2000 року за основним місцем роботи.
В той же час статтею 24 Закону (в редакції, чинній з 01.10.2011 року) передбачено, що пенсії науковим працівникам призначаються у розмірі 80% від заробітної плати наукового працівника.

Питання: У якому розмірі я маю отримувати підвищення до пенсії як інвалід Великої Вітчизняної війни II групи, якого у неповнолітньому віці у 44 році призвали до лав Радянської Армії враховуючи, що мені вже виповнилось 86 років, та чи встановлено законом мінімальний розмір пенсії для таких інвалідів як і я?
Відповідь: Інвалідам війни II та III груп з числа учасників бойових дій у період Великої Вітчизняної війни 1941– 1945 років та війни 1945 року з імперіалістичною Японією, яким виповнилося 85 років і більше, згідно з пунктом 12 статті 6 та частини шостої статті 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і постанови Кабінету Міністрів України від 28.07.2010 № 656 «Про встановлення щомісячної державної адресної допомоги до пенсії інвалідам війни та учасникам бойових дій» надаються пільги й виплачується щомісячна державна адресна допомога до пенсії (для забезпечення мінімальної пенсійної виплати), передбачені для інвалідів війни І групи.
Таким чином, Ви, як інвалід війни II групи, який досяг 85-річного віку та приймав безпосередню участь у Великій Вітчизняній війні, маєте право на встановлення з 01.01.2013 підвищення до пенсії та з 01.05.2013 мінімальної пенсійної виплати в розмірах, визначених для інвалідів війни І групи, а саме:
– розмір підвищення до Вашої пенсії з 1 січня 2013 становить 50% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (447 грн. з 1 січня 2013 року; 474,50 грн. – з 1 грудня 2013 року); до 01.01.2013 Ви отримували підвищення, встановлене для інвалідів війни ІІ групи, у розмірі 40% прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб;
– розмір Вашої мінімальної пенсійної виплати з 1 травня 2013 становить 285% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (2547,90 грн. з 1 травня 2013 року; 2704,65 грн. – з 1 грудня 2013 року); до 01.05.2013 мінімальна пенсійна виплата для Вас, як інваліда війни ІІ групи, становила 255% прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб.

Питання: Які зміни відбулись після 01.10.2011 щодо пенсійного віку науковців та державних службовців?
Відповідь: Право на пенсію за нормами законів України “Про державну службу”, “Про наукову і науково-технічну діяльність”, “Про статус народного депутата України” та право на щомісячне довічне грошове утримання відповідно до Закону України “Про судоустрій і статус суддів” з 1 жовтня 2011 р. матимуть жінки після досягнення віку, передбаченого ст.26 Закону 1058 (тобто пенсійний вік поступово збільшується з 55 до 60 років за зазначеною вище схемою).
Для чоловіків вік виходу на пенсію або щомісячне довічне грошове утримання поступово збільшуватиметься до 62 років за такою схемою:
60 років 6 місяців — які народилися з 1 січня до 31 грудня 1953 р.;
61 рік — які народилися з 1 січня до 31 грудня 1954 р.;
61 рік 6 місяців — які народилися з 1 січня до 31 грудня 1955 р.
У зв'язку із збільшенням пенсійного віку змінено також граничний вік перебування на державній службі (на службі в органах місцевого самоврядування, на дипломатичній службі), який становитиме 65 років. У виняткових випадках після закінчення граничного віку перебування на державній службі державні службовці (службовці органів місцевого самоврядування, дипломатичні працівники) можуть бути залишені на державній службі лише на посадах радників або консультантів за рішенням керівника відповідного державного органу.

Питання: Я являюсь інвалідом з дитинства, маю стаж наукової роботи понад 20 років. Чи маю я право на призначення пенсії за нормами Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність»?
Відповідь: Статтею 24 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» (в редакції, чинній з 01.10.2011) передбачено, що науковим (науково-педагогічним) працівникам, яких визнано інвалідами І, ІІ та ІІІ груп, призначають пенсії по інвалідності в розмірі пенсії наукового працівника незалежно від віку за наявності стажу наукової роботи, передбаченого ч.2 цієї статті (для жінок – 15 років, для чоловіків – 20 років), і страхового стажу, передбаченого ст.32 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», а особам з поміж інвалідів з дитинства – незалежно від часу встановлення інвалідності.

Питання: Як визначити розмір надбавок та премій, що зазначаються у довідці про заробітну плату для державного службовця, за місяці, коли державний службовець перебував у відпустці, отримував оплату через тимчасову непрацездатність та допомогу у зв’язку із цим?
Відповідь: Розмір щомісячних виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класного чину або спеціального звання, вислуги років), які входять до заробітної плати для обчислення пенсії, відповідно до Закону України «Про державну службу» за час перебування у відпустці, отримання оплати через тимчасову непрацездатність та допомоги у зв’язку з цим вказують в довідці про заробітну плату в розмірах, які обчислюються з урахуванням середнього розміру цих виплат.
Розмір середнього заробітку для оплати часу щорічної відпустки визначають згідно з Порядком обчислення середньої заробітної плати, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.1995 №100, а у випадку тимчасової непрацездатності – відповідно до Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 №1266. У такому ж порядку визначають і середні розміри надбавок та премій за періоди, в яких особа перебувала у відпустці чи отримувала оплату за перші п’ять днів тимчасової непрацездатності, та допомогу по тимчасовій непрацездатності.

Питання: Чи буде враховано для обчислення пенсії заробітну плату, нараховану науковому працівникові за роботу за сумісництвом?
Відповідь: Відповідно до ст. 1 Закону України “Про наукову і науково-технічну діяльність” (далі – Закон) науковий працівник – це вчений, який за основним місцем роботи та відповідно до трудового договору (контракту) професійно займається наукою, науково-технічною, науково-організаційною або науково-педагогічною діяльністю та має відповідну кваліфікацію незалежно від наявності наукового ступеня або вченого звання, підтверджену результатами атестації.
Згідно з частиною 5 ст. 24 Закону, для обчислення пенсії враховують заробітну плату наукового (науково-педагогічного) працівника за основним місцем роботи за весь період страхового стажу на посадах наукового (науково-педагогічного) працівника починаючи з 01.07.2000р. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами (до 01.01.2016р.) або якщо період страхового стажу на посадах наукового (науково-педагогічного) працівника (з 01.07.2000р.) становить менше ніж 60 календарних місяців, то для обчислення пенсії враховується заробітна плата за основним місцем роботи за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу на посадах наукового (науково-педагогічного) працівника підряд до 01.07.2000р. незалежно від перерв.
Тобто заробітна плата, отримана за сумісництвом, не може бути врахована до заробітку для обчислення пенсії.

Питання: Мій чоловік працював прокурором, нещодавно він помер. Чи маю я право на призначення пенсії у зв’язку з втратою годувальника відповідно до Закону України “Про прокуратуру”, якщо я народилася 12.01.1970р.?
Відповідь: У ст. 50-1 Закону України “Про прокуратуру” передбачено призначення пенсії у зв’язку з втратою годувальника членам сімей прокурора або слідчого, зокрема, дружині, чоловіку, які були на його утриманні на час смерті. Відповідно до ст. 36 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” (далі – Закон), до членів сім’ї, яких вважають такими, що були на його утриманні померлого годувальника, відносяться непрацездатні члени сім’ї, якщо вони були на повному утриманні померлого годувальника або одержували від нього допомогу, що була для них постійним і основним джерелом засобів до існування. При цьому непрацездатними членами сім’ї вважають, зокрема, чоловіка (дружину), якщо вони є інвалідами або досягли пенсійного віку, передбаченого в с. 26 Закону.
Таким чином, оскільки дружина 12.01.1970 р. народження на час звернення не є інвалідом і не досягла пенсійного віку, передбаченого в с. 26 Закону, підстав для призначення пенсії у зв’язку з втратою годувальника відповідно до Закону України “Про прокуратуру” немає.

Питання: У віці 53 роки з 10.07.2013 я визнаний інвалідом ІІ групи після припинення 20.06.2013 р. служби в органах місцевого самоврядування на посаді заступника міського голови. Чи маю я право на пенсію по інвалідності згідно із Законом України “Про службу в органах місцевого самоврядування”?
Відповідь: Частиною 10 ст. 21 Закону України “Про службу в органах місцевого самоврядування” передбачено, що посадовим особам органів місцевого самоврядування, які в період перебування на службі в таких органах визнані інвалідами І та ІІ груп незалежно від причини інвалідності, пенсії по інвалідності призначаються в розмірах, передбачених законодавством України про державну службу після припинення ними служби в органах місцевого самоврядування та при наявності стажу служби в органах місцевого самоврядування та/або державної служби не менше 10 років та стажу, визначеного для призначення пенсії по інвалідності згідно з Законом України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”.
Оскільки Ви визнані інвалідом ІІ групи не в період перебування на службі в органах місцевого самоврядування, а після її припинення в цих органах, то права на пенсію по інвалідності згідно з ст. 21 Закону України “Про службу в органах місцевого самоврядування” не маєте.

Питання: За багаторічну сумлінну працю (маю трудовий стаж 45 років) у житлово-комунальному господарстві з нагоди професійного свята в березні 2012 року мене відзначили Почесною грамотою Кабінету Міністрів. Чи маю я право на доплату до пенсії за цю нагороду?
Відповідь: Умови встановлення пенсій за особливі заслуги перед Україною визначено Законом «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною» (далі – Закон).
Відповідно до статті 1 Закону пенсія за особливі заслуги перед Україною встановлюється, зокрема, громадянам України, нагородженим Почесною грамотою Президії Верховної Ради Української PCP або Грамотою Президії Верховної Ради Української PCP.
Встановлення пенсії за особливі заслуги перед Україною громадянам, нагородженим Почесною грамотою Кабінету Міністрів, Законом не передбачено.

Питання: Я народилась у листопаді 1958 року, є дружиною померлого ліквідатора наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 3 категорії. Згідно з експертним висновком Центральної міжвідомчої експертної комісії, захворювання, яке спричинило смерть чоловіка, пов'язане з виконанням ним військової служби при ліквідації аварії. Але на день смерті, – групи інвалідності він не мав.
У 2008 році я вийшла на пенсію за віком як дружина померлого військовослужбовця зі зниженням пенсійного віку на 5 років.
Чи маю я законне право на нарахування пенсії по втраті годувальника згідно з постановою Кабміну №1210, що діє з 2012 року?
Відповідь: Частиною 1 статті 54 Закону «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено, що пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається, згідно із законодавством.
Пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні. Згідно зі статтею 36 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» непрацездатними членом сім'ї вважається, зокрема, дружина, якщо вона є інвалідом або досягла пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього закону.
З 01.10.2011 року набрав чинності Закон «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», яким внесено зміни зокрема до статті 26 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Відповідно до статті 26 цього Закону пенсійний вік для жінки, зокрема які народились у листопаді 1958 року, становить 57 років 6 місяців.
Враховуючи викладене, право на пенсію у зв'язку з втратою годувальника Ви набудете після досягнення зазначеного віку.

  Останнi новини
 Головне управлiння iнформує:
02-04-2018
УВАГА!!!
   З 02.04.2018 року працює інформаційна сторінка Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області,...
02-04-2018
До уваги внутрішньо переміщених осіб з Донецької та Луганської областей
   З 1 липня 2016 р. відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 14.03.2016 №...
Головна Написати нам листа Карта сайту На початок сторiнки
Copyright © 2007 ГУ ПФУ в Запорiзькiй областi Hosted & Created by Dmitry
69057, Україна, м. Запорiжжя, пр. Соборний, 158-б   Телефон + 38 (061) 224-63-27, факс + 38 (061) 224-63-28