"Гаряча лінія" Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області тел. 0(61)-213-23-63 (щодня з 10.00 до 17.00, перерва з 13.00 до 14.00)
Пошук по сайту

Головна сторiнка >>> Питання пенсійного забезпечення військових пенсіонерів >>> Актуальні питання
Актуальні питання


Чи зараховується до календарної вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям та працівникам силових структур час їх навчання у цивільних навчальних закладах?

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» та Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», до вислуги років військовослужбовцям та працівникам силових структур у разі призначення пенсії додатково зараховується час їхнього навчання (незалежно від форми навчання) у цивільних вищих навчальних закладах, а також у інших навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське звання, до вступу на військову службу або призначення на відповідну посаду в межах до п'яти років із розрахунку - один рік за шість місяців.
Тобто, визначальною умовою для зарахування часу навчання, зокрема, у вищому навчальному закладі, до вислуги років на службі є присвоєння офіцерського звання за наслідками закінчення такого навчання, до вступу на військову службу або призначення на відповідну посаду.
Аналогічна правова позиція з даного питання наведена в постанові колегії суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України.

Згідно зі статтею 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України рішення Верховного Суду України є обов’язковими для всіх суб’єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України.
Таким чином, якщо після закінчення цивільного вищого навчального закладу військовослужбовцям та працівникам силових структур не було присвоєно офіцерського (спеціальне) звання до вступу на військову службу (до органів внутрішніх справ), підстави для зарахування до вислуги років періоду навчання із розрахунку один рік навчання за шість місяців служби, яка дає право виходу на пенсію за вислугу років на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», відсутні.
______________________________________________________________________________________________

Який порядок отримання пенсій для осіб, які змінили місце проживання у зв’язку з проведенням АТО?
5 листопада 2014 року набула чинності постанова Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 №509 (далі – Постанова), якою визначено порядок обліку осіб, які переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції, в тому числі для осіб, місце поживання яких зареєстровано на територіях проведення антитерористичної операції та яким вже провадиться виплата пенсій за фактичним місцем проживання, або які вже подали відповідні заяви до територіальних управлінь Пенсійного фонду.

Для зарахування на облік згідно Постанови особа, яка є одержувачем пенсії та переміщується, звертається із заявою про взяття на облік до управління соціального захисту населення за тимчасовим місцем проживання та, як наслідок, отримує довідку, копія якої у подальшому подається нею до відповідного органу Пенсійного фонду України для залучення до пенсійної справи.
У разі, якщо довідка видана в іншій області ніж та, на території якої розташоване управління Фонду, до якого звернулася особа з заявою, їй необхідно звернутися за видачею нової довідки.
Крім вищезазначеної довідки необхідно надати наступні документи:
- оригінал та копію паспорта громадянина України;
- оригінал та копію довідки про присвоєння ідентифікаційного номеру;
- довідку ПАТ “Ощадбанк” або інший документ, що підтверджує відкриття рахунку, назву та номер відділення ПАТ “Ощадбанк”;
- оригінали та копії посвідчень, які надають право на пільги.

______________________________________________________________________________________________

Чи передбачені зміни в пенсійному забезпеченні членів сімей військовослужбовців та працівників силових структур?
Законом України від 20.05.2014 року № 1274-VII внесено зміни до пункту «а» статті 36 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", а саме:
Пенсії в разі втрати годувальника призначаються членам сімей військовослужбовців, осіб, звільнених з військової служби, інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які загинули (померли) внаслідок поранення, контузії або каліцтва, одержаних при захисті Батьківщини, ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи або виконанні інших обов’язків військової служби (службових обов’язків), або внаслідок захворювання, пов’язаного з перебуванням на фронті, у партизанських загонах і з’єднаннях та підпільних організаціях і групах, визнаних такими законодавством України, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи участю у бойових діях у мирний час, які є непрацездатними та перебували на утриманні загиблого (померлого) годувальника (при цьому дітям та іншим особам, зазначеним в абзаці другому статті 30 цього Закону, незалежно від того, чи перебували вони на утриманні загиблого (померлого) годувальника), у розмірі 70 процентів грошового забезпечення (заробітної плати) загиблого (померлого) годувальника на одного непрацездатного члена сім’ї. Якщо на утриманні загиблого (померлого) годувальника перебували двоє і більше членів сім’ї, пенсія призначається у розмірі 90 процентів грошового забезпечення (заробітної плати) загиблого (померлого) годувальника, що розподіляється між ними рівними частками, але не менше ніж 40 процентів на кожного непрацездатного члена сім’ї. У таких самих розмірах, незалежно від причини смерті годувальника, обчислюються пенсії членам сімей померлих інвалідів війни та членам сімей, до складу яких входять діти, які втратили обох батьків.
При цьому, цей Закон набирає чинності з 1 січня 2015 року.
Крім того, особи, яким раніше призначено пенсію в разі втрати годувальника відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", мають право на перерахунок пенсії з урахуванням положень цього Закону. Якщо внаслідок перерахунку за нормами цього Закону розмір пенсії або виплачуваної її частини зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Законом України від 20.06.2014 року № 1542-VII внесено зміни до статті 37 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", а саме:
Пенсії в разі втрати годувальника, які призначаються членам сімей військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, не можуть бути нижче двох визначених законом розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

______________________________________________________________________________________________

Чи буде найближчим часом проведений новий перерахунок пенсій колишнім військовим?
- Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45, визначено, що перерахунок раніше призначених пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців або у зв’язку із введенням для них нових щомісячних видів грошового забезпечення.
Таким чином, право у військових пенсіонерів на черговий перерахунок з’явиться лише за умови прийняття Урядом або Президентом України законодавчих актів, які змінять структуру або розмір окремих видів грошового забезпечення діючих військовослужбовців та співробітників силових структур. Слід враховувати, що організаційно-штатні зміни в окремих установах або відомчі нормативні акти стосовно оплати праці окремих категорій співробітників не є підставою для перерахунку пенсій особам, які звільнялися з аналогічних посад в цих установах.

______________________________________________________________________________________________

Чи існує обмеження військових пенсій максимальним розміром?
- Відповідно до вимог Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» всі види пенсій, які призначаються або перераховуються після 01.10.2011 року, обмежені 10 розмірами прожиткового мінімуму, встановленого законом, для осіб, які втратили працездатність (з 01.07.2012 року – 8440 грн.).
Крім того, максимальний розмір пенсії за вислугу років, обчислений відповідно до статті 13 Закону, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43 Закону), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

______________________________________________________________________________________________

Чи існує на теперішній час різниця між працюючими пенсіонерами та тими, що не працюють?
- Згідно вимог Порядку проведення індексації грошових доходів населення, який затверджений постановою КМУ від 17.07.2003 року № 1078, всім непрацюючим пенсіонерам проводиться індексація пенсії. Під час проведення перерахунку на умовах постанови КМУ від 23.04.2012 року № 355 поточна індексація, яка була нарахована за червень 2012 року, всім військовим пенсіонерам збережена, внаслідок чого вони отримали підвищення в повному розмірі, що передбачений умовами перерахунку.

______________________________________________________________________________________________

Останнім часом військові пенсіонери скаржилися, на суттєве відставання розміру пенсійних виплат від рівня грошового забезпечення, осіб, які проходять службу. Як Ви можете це прокоментувати?
- На теперішній час існує досить чітка та прозора схема проведення перерахунків військових пенсій, яка закріплена статтями 51 та 63 Закону та регламентована постановою КМУ від 13.02.2008 року № 45. Ця схема повністю виключає неоднаковий рівень пенсійного забезпечення військовослужбовців, що звільнені у різні періоди, як це було до 2006 року.
Поряд з цим, деякі види грошового забезпечення і тепер не включаються до складових під час обрахування пенсії. Так, постановою КМУ від 22.09.2010 року № 889 з 1 жовтня 2010 року військовослужбовцям, які займають посади плаваючого та льотного складу Збройних Сил, Державної прикордонної служби та льотного складу внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ, було введено щомісячну додаткову грошову винагороду в розмірі, що не перевищує місячне грошове забезпечення. Оскільки винагороди не пойменовані в переліку додаткових видів грошового забезпечення для призначення пенсії (стаття 43 Закону та пункт 7 Положення), то вона не враховується при призначенні пенсії, в тому числі й тим особам, які її фактично отримують з 2010 року під час служби.

______________________________________________________________________________________________

Чи очікуються зміни в пенсійному забезпеченні осіб з числа колишніх військових, які брали участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС або в бойових діях та стали інвалідами? Які на теперішній час існують соціальні стандарти для таких пенсіонерів?
- Згідно постанови КМУ від 28.12.2011 року з 1 січня 2012 р. інвалідам війни та учасникам бойових дій, у яких щомісячний розмір пенсійних виплат (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат до пенсій, встановлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною) не досягає в інвалідів війни I групи - 285 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, II групи - 255, III групи - 225, учасників бойових дій - 165 відсотків, виплачується щомісячна державна адресна допомога до пенсії у сумі, що не вистачає до зазначених розмірів.
Крім того, основні розміри пенсій інвалідам війни, обчислені відповідно до статей 13 і 21 Закону, збільшені з 1 січня 2012 року на 25 відсотків. Під час проведення перерахунку пенсій на умовах постанови КМУ від 23.04.2012 року № 355 це збільшення інвалідам війни збережено, тобто їх пенсії підвищені з 1 липня поточного року як всім іншим військовим пенсіонерам.

______________________________________________________________

Куди необхідно звертатися за консультацією та поданням документів, якщо пенсіонер проживає в містах та районах області?
У кожному управлінні Пенсійного фонду України є відповідальна особа за роботу з військовими пенсіонерами, у якої кожен охочий може отримати консультацію з питань пенсійного забезпечення військовослужбовців та працівників силових структур. Крім того, через зазначені управління особа може надіслати будь-які документи до головного управління, а в м. Мелітополі, м. Бердянську, м. Енергодар, м. Токмак та у м. Василівка встановлено програмне забезпечення, яке дозволяє отримати інформацію про розмір грошового забезпечення та його складові частини.

______________________________________________________________________________________________

Куди необхідно звернутися, щоб отримати пенсійне посвідчення?
Якщо особа проживає у м. Запоріжжі їй необхідно звернутися до головного управління та заповнити анкету. При собі необхідно мати 2 фотокартки 4*6, оригінал паспорту та ідентифікаційного коду.

______________________________________________________________________________________________

Чи проводиться перерахунок пенсій, якщо особа після звільнення зі служби пропрацювала 2 роки в народному господарстві?
Врахування стажу роботи після звільнення з органів внутрішніх справ не передбачено Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.

______________________________________________________________________________________________

Чи призначається пенсія за вислугу років, якщо особа звільнилася зі служби у 39-річному віці із календарною вислугою років 13 років?
Згідно статті 12 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” пенсії за вислугу років призначаються військовослужбовцям та особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ (зазначеним у пунктах «б»-«д» статті 1-2 цього Закону) у разі досягнення ними на день звільнення зі служби 45-річного віку, за наявності у них страхового стажу 25 років і більше, з яких не менше ніж 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ, державній пожежній охороні, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України.
Таким чином, права на пенсію за вислугу років згідно чинного законодавства України за таких підстав не виникає.

______________________________________________________________________________________________

В якому розмірі виплачується додаткова пенсія особі, віднесеній до ІІ категорії громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи?
Згідно статті 51 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” особам, віднесеним до ІІ категорії громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, виплачується додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю, в розмірі 15 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, що станом на 01.01.2011 року складає 112,50 грн.

______________________________________________________________________________________________

Які документи необхідно подати для проведення індексації пенсії?
Для проведення індексації пенсії подаються такі документи:
1.Копія паспорту (1,2,11сторінки);
2. Копія ідентифікаційного номеру;
3. Копія посвідчення учасника війни або інваліда війни або учасника бойових дій або члена сім’ї померлого(загиблого) ветерана війни та інше;
4. Копія трудової книжки.

______________________________________________________________________________________________

Коли проводиться індексація пенсії та з якого періоду?
Індексація грошових доходів населення - це встановлений нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг. Індексація проводиться у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078. Відповідно до пункту 5 Порядку у разі підвищення розмірів мінімальної пенсії, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення.
Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. При цьому, індексація головним управлінням для непрацюючих осіб проводиться з 01.01.2007 року.

______________________________________________________________________________________________

Чи буде найближчим часом проведений перерахунок пенсій колишнім військовим?
Відповідь: Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 визначено, що перерахунок раніше призначених пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців або у зв’язку із введенням для них нових щомісячних видів грошового забезпечення.
Такий перерахунок був проведений органами Пенсійного фонду України з 01.01.2008 року на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294.
Таким чином, право у військових пенсіонерів на черговий перерахунок з’явиться лише за умови прийняття Урядом або Президентом України законодавчих актів, які змінять структуру або розмір окремих видів грошового забезпечення діючих військовослужбовців та співробітників силових структур. Слід враховувати, що організаційно-штатні зміни в окремих установах або відомчі нормативні акти стосовно оплати праці окремих категорій співробітників не є підставою для перерахунку пенсій особам, які звільнялися з аналогічних посад в цих установах.

______________________________________________________________________________________________

Який порядок виплати пенсій та графік одержання коштів протягом календарного місяця?
Терміни одержання зазначеною категорією пенсіонерів належних сум не змінюються. Як і раніше виплата пенсій буде проводитись одночасно в першій декаді кожного місяця одразу після надходження фінансування з Державного бюджету.

______________________________________________________________________________________________

Чи з’явиться у військових пенсіонерів можливість обслуговуватися в інших уповноважених банках, де у них відкритий пенсійний рахунок?
На теперішній час Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не передбачає цієї можливості. Таким чином, питання розширення у майбутньому кола банківських установ для обслуговування військових пенсіонерів знаходиться у компетенції законодавчих органів України.

  Останнi новини
 Головне управлiння iнформує:
02-04-2018
УВАГА!!!
   З 02.04.2018 року працює інформаційна сторінка Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області,...
02-04-2018
До уваги внутрішньо переміщених осіб з Донецької та Луганської областей
   З 1 липня 2016 р. відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 14.03.2016 №...
Головна Написати нам листа Карта сайту На початок сторiнки
Copyright © 2007 ГУ ПФУ в Запорiзькiй областi Hosted & Created by Dmitry
69057, Україна, м. Запорiжжя, пр. Соборний, 158-б   Телефон + 38 (061) 224-63-27, факс + 38 (061) 224-63-28